top of page

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών 2021 | το δυνατό comeback

Μετά από ένα χρόνο αισθητής απουσίας (covid), ο Αυθεντικός Μαραθώνιος ξεκίνησε σήμερα στις 9 το πρωί από το Μαραθώνα για 38η φορά!

Την αυθεντική διαδρομή των 42.195 μέτρων έτρεξαν 9.800 δρομείς από 83 χώρες! Για αποφευχθεί ο συνωστισμός, οι αθλητές έτρεξαν σε δυο γκρουπ (κάθε γκρουπ ήταν χωρισμένο σε οκτώ μπλοκ) με διαφορά 45 λεπτών.

Το «παρών» έδωσε και ο Γιώργος Δούσης, 88 ετών που έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής που συμμετείχε στον Μαραθώνιο της Αθήνας.

Νικητές είναι όλοι | Οι 3 + 3 ταχύτεροι

Ο Κώστας Γκελαούζος είναι ο νικητής του 38ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας με χρόνο 2:16:50. Ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε δεκτός με χειροκροτήματα από τον κόσμο που βρέθηκε στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο. Η επίδοση του Κώστα Γκελαούζου αποτελεί ατομικό ρεκόρ και καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην κλασική διαδρομή.

Ο Γκελαούζος με την επίδοσή του κατέρριψε το ρεκόρ 17 ετών που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 με 2:17.56. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας, (2:22,33) και τρίτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (2:24,05).

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο ήταν η ταχύτερη Ελληνίδα στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας (2:41.30), έχοντας ήδη πολλές συμμετοχές σε κορυφαίες διοργανώσεις με την Εθνική ομάδα. Δεύτερη θέση η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 2.48.12 και στην τρίτη η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με 2.51.32 που ήταν μάλιστα και η πρώτη της συμμετοχή σε Μαραθώνιο.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη χρονική διάρκεια του αγώνα, είχε οριστεί όριο επτά ωρών (9:00-16:00) με τερματισμό το Παναθηναϊκό Στάδιο.